Přejít na hlavní navigaci

Zápis z jednání členské schůze SVPZP + semináře, konaných dne 22. 1. 2008 v Praze

Přítomni: dle presenční listiny Hosté: MUDr. Beránková, MUDr. Rejmontová, Ing. Rálková Seminář: B.E.L.C.A – JUDr. Marečková, Mgr. Schimmer Jednání zahájil a řídil ing. Tichý, předseda představenstva SVPZP.

1. Cenová regulace zdrav. prostředků – seminář:*/ JUDr. Marečková představila firmu B.E.L.C.A. a její aktivity. Informovala o změnách postupu při stanovení cen – novela zák. 265/1991 Sb., kde přecházejí agendy léků a PZT na MZd s kontrolní funkcí SUKLu. Vysvětlila definice pojmů „cenové rozhodnutí, cenová regulace“, druhy regulace, možné delikty a sankce. Mgr. Schimmer vysvětlil další pojmy a výklad k obsahu cenového rozhodnutí, povinnosti osoby, přivádějící zboží na trh, podmínky regulace a další. Upozornil i na některé nedostatky v současné legislativě. Z diskuse: Diskuse zaměřena na současný konkrétní stav jednání SVPZP s MZd o deregulaci cen PZT.

  • Z diskuse vyplynulo, že lze požádat o deregulaci „kolektivně“ na základě pověření jednotlivých firem. MZd může rozhodnout o vyjmutí celé skupiny (z číselníku VZP) z regulace; na odpověď má MZd 60 dní, lze tedy v kladném případě očekávat deregulaci od 1. 4. 08;
  • Diskutována skladba ceny u nově uváděných výrobků (PZT) – z dovozu nebo vlastní tuzemská výroba – upozorněno na určité diskriminující prvky;
  • Stávající nejasnosti cenotvorby jsou dány nejasnými definicemi v zákoně – nutná delší a hlubší spolupráce, případně připomínky na MZd k možné budoucí novelizaci zákona;
  • Není vysvětlen pojem „přiměřený zisk“.

Závěr: Je zřejmé, že jde o dlouhodobý proces, než budou „pravidla hry“ jednoznačná; SVPZP ve spolupráci s dalšími analogickými o.s. bude této věci věnovat maximální pozornost a snahu napomoci nedostatky odstranit.

2. K aktuální činnosti SVPZ:
Deregulace: Ing. Tichý informoval, že na základě jednání na MZd 15. 1. 08 o možné deregulaci zpracovala prac. skupina Ing. Kotíkové za spolupráce dalších členů přehledy PZT, které odpovídají podmínkám vynětí z regulace a vyžádala si pověření jednotlivých firem k jednání s MZd, které dalo do Cenového rozhodnutí z 20. 12. 2007 termín 31. 1. 08 (!) k předložení dokladů (ceny regulovaných výrobků, ohlašovací povinnost). Stav rozpracovaného materiálu – před dokončením; Ing. Kotíková se obrátila na firmy, aby obratem sjednotily podklady (tabulky) a zaslaly na její adresu co nejdříve. Souhrnný materiál bude odeslán na MZd;
Zvýšení cen repase:

  • Od. 1. 1. 08 se zvýšily ceny (úhrady zdravotních pojišťoven) repase na 30% u vozíků a poloh. lůžek; nezvýšily se u zvedáků vanových i podlahových. MUDr. Rejmontová informovala, že tyto položky nebyly předmětem návrhu SVPZP. Pro členy to znamená, že bude nutné se na tyto položky zaměřit.
  • Při prodloužení smluv VZP s firmami došlo na krajských/územních pracovištích opět k „vlastnímu“ pojetí tohoto právního aktu. Některé firmy obdržely jednořádkový dopis, že je smlouva prodloužena a nic se nemění, některé naopak detailní popis, jak mají naložit s 30% na repasi, tj. podíl vlastní opravy a dalších prací v procentech; mnohdy nelogické. Požádáme ústředí VZP o vysvětlení?
  • Repase nad 30% – v pokynu stanoven postup – předběžné schválení RL a pak vydání se zvýšenou cenou – údajně však zvýšená cena neprojde programem PC na pojišťovně. Nutné ověřit – technickou stránku – na ústředí VZP. Postup vydání poukazů na opravu současně s vydáním repas. PZT není ani vhodný, ani zákonný.

2.3 Funkce KRT: Ustavení KRT – nejasnosti v kompetencích KRT, tj. jeho pravomoci, povinnosti firem a zejména zodpovědnosti např. za provoz PZT, kterou firma navrhne k vyřazení a KRT vyřazení neschválí. Závěry KRT – schvaluje revizní lékař nebo je KRT konečným článkem procesu? Dotazníky k vyřazení/opravě – obsahují položky, které jsou zbytné; naopak některé položky chybí. Navrhovaný postup při opravě nad limit je velice zdlouhavý. U elektrických vozíků by měl formulář nahradit str. 3 stávající žádosti o zapůjčení, není však uveden mechanismus tohoto propojení. MUDr. Beránková uvítá zkušenosti, připomínky atd. k součinnosti s KRT; stejně nabídku na pomoc při školené KRT. Ing. Tichý doplnil, že sice nedošlo k jednání s dr. Kučerovou (pro její čas. zaneprázdnění), ale nebrání se spolupráci na precizování činnosti KRT.

Závěr: prac. skupina Adlová, Dvořáková (počítáme se spoluprací p. Mikulky), event. další členové SVPZP shromáždí připomínky jak k repasím, tak i k součinnosti s KRT a zpracují pro ústředí VZP souhrnný materiál, předloží členům a následně projednají s VZP.

3. Různé:

  • MUDr. Rejmontová informovala o postupu u el. vozíků – vyřizuje Krajské pracoviště VZP, žádosti se předkládají prostřednictvím územních pracovišť VZP;
  • Ing. Tichý požádal členy i prac. skupiny, aby podle svých možností co nejdříve zpracovali požadované materiály k jednotlivým bo­dům.

*/ Účastníci obdrželi přednášku + Věstník MZD na CD.

Zapsala: R. Adlová 22. 1. 2008