Přejít na hlavní navigaci

Zápis z jednání členské schůze SVPZP, konané dne 26. 2. 2007 v sále VZP Praha, Perštýn

Přítomni: dle presenční listiny
Hosté: ústředí VZP – RNDr. Tomáš Štěpánek, pí. Irena Rálková, MUDr. Jana Rejmontová FŘ Praha – ing. Čadová, pí. Fliegrová


Jednání zahájil a řídil ing. Pavel Tichý, předseda představenstva.

1. Zpráva o výsledcích hospodaření za rok 2006

Zprávu o hospodaření přednesl předseda ing. Tichý. Konstatoval, že hospodaření vyšlo v roce 2006 se ztrátou 74.184, 81 Kč, když zvýšené náklady, byly vynaloženy na Výjezdní zasedání Společenstva a jeho hostů, na Medlově (cca 71.000,– Kč) . Platební morálka firem je vcelku dobrá, za 2006 zaplatily pouze 2 firmy ve skluzu, na počátku roku 2007. Ve členství chtějí pokračovat. V případě, že budeme nadále pořádat jedenkrát ročně Výjezdní zasedání a náklady by mělo nést Společenstvo, (nikoliv účastníci, zaplacením „vstupného“ ) měli bychom v krátké budoucnosti jednat o zvýšení členských poplatků. Právě tak, pokud bychom měli hradit práci odborníků (zrušili jsme paušální poplatky právníkovi, objednávat je budeme v případě aktuální potřeby) pro zpracovávání odborných stanovisek k problematice předpisů, . Představenstvo na letošní rok zatím příspěvky za členství zvýšit nedoporučilo.

2. Ing. E. Tichá přednesla zprávu revizní komise.

Uvedla, že účetnictví je vedeno velmi pečlivě, že dřívější nedostatky byly odstraněny, finanční prostředky jsou vynakládány účelně a není žádných připomínek k hospodaření s nimi.

3. Plán hlavních aktivit na rok 2007.

Ing. Tichý vyzval členy Společenstva, aby se zapojili do návrhu hlavních činností Společenstva, aby doporučili témata, kterými by se Společenstvo mělo především zajímat. Sdělil, že i nadále budou prioritou témata, která se týkají činnosti firem, zejména týkající se legislativy zdravotnických prostředků, spolupráce s VZP, MZČR a dalšími státními orgány ovlivňujícími legislativu i průběh zařazování ZP na trh. Jedním z hlavních úkolů i nadále zůstává „ostražitost“ a připravenost k případným změnám zákonů, tak, abychom jako sdružení mohli hledat cesty, jak zasáhnout do případných změn zákona.
Členové Společenstva by měli dále navrhnout konkrétní témata, kterým bychom se konkrétněji věnovali a která by byla účelná pro práci jednotlivých firem. I nadále bude kladen důraz na změny a novinky v legislativě týkající se podnikání jako takového a bude-li potřeba, bude Společenstvo zvát odborné pracovníky a organizovat přednášky k novým skutečnostem.

4. Vzdělávání.

6. 3. 2007 bude ve Strojírenském zkušebním ústavu seminář k legislativě ZP! Přihlášky a program byl k dispozici u presence účastníků schůze. Ing. Tichý vyzval členy Společenstva, aby své návrhy na témata práce, či návrhy na odbornou diskusi-přednášku určitého tématu zaslali e-mailem na jeho adresu, aby témata mohla být zapracována do plánu práce na letošní rok.

5. Ing. Tichý přednesl informace z poslední členské schůze asociace AVDZP.

Dále informoval o jednání s ředitelem VZP MUDr. Pavlem Horákem, kterého se účastnil 5. ledna tohoto roku jménem Společenstva a za účasti zástupce AVDZP, JUDr. Ing. J. Kopečka. Předmětem setkání bylo zejména seznámit ředitele VZP s existencí Společenstva a Asociace a jejich cíli, stejně tak představit členské firmy. Ing. Tichý vyjádřil zájem Společenstva spolupracovat účelně s VZP na změnách, které by mohly vést ke zlepšení služeb pro pojištěnce VZP a zároveň byly účelné pro VZP, aniž by poškozovaly zájmy firem. Diskuze byla i o výběrových řízeních na dodávky zařízení do nemocnic a možnost VZP mít informace o výběru výhodných investičních zařízeních. VZP nemá na tento proces vliv. Byly projednány v té době aktuální dotazy, týkající se oznámení VZP a smlouvách, které budou uzavřeny na nastávající období se zdravotnickými subjekty, a tak bude možné očekávat úhradu jimi předepsaných pomůcek. Byli jsme informováni, že smlouvy jsou až na výjimky prodlužovány.
Dostali jsme informace o politice VZP uzavírat s nemocnicemi smlouvy i na výkonový způsob úhrady, pokud bude cena nabídnutá poskytovatelem výhodná pro pojišťovnu a přinese možnost poskytnout i relativně drahou a složitou péči pacientům ( onkologie, ..) Dostali jsme příslib, že pokud bude třeba jednat o vhodné metodice a sjednocení praxe regionálních pracovišť, můžeme se na ředitele VZP obracet přímo, s náměty.

6. Termíny schůzí představenstva a termíny členských schůzí

Ing. Tichý sdělil plán schůzí představenstva a plán schůzí členských na rok 2007, zde jsou konkrétní termíny:

Představenstvo: 6. 2., 27. 3., 15. 5., 10. 7., 11. 9., 6. 11.
Schůze členů: 26. 2., 18. 9., 20. 11.
Valná hromada: 22. 5.

Termíny budou potvrzeny před konáním akcí pozvánkou s programem. Žádáme členské firmy, aby své návrhy a požadavky do programu jednání a činnosti, předávaly zejména před uvedenými daty.

7. Cirkulace, repase – návrh zvýšení plateb

Pí. Dvořáková sdělila, že zpracovaný materiál by předán na ústředí VZP k rukám RNDr. Tomáše Štěpánka. Ten předal materiál dalším zainteresovaných oddělením a odborům VZP a nyní konzultují možnost navýšení procenta z ceny pomůcky za „cirkulaci“ (dovezení, odvezení, repasování, skladování, výdej, ..).
Dr. Štěpánek vystoupil a informoval, že na předaném materiálu se pracuje, v současné době se zdá, že by mohlo být zvýšení reálné a pokud vše proběhne hladce, bude moci být zařazeno do Číselníku ZP od 1. 7. 2007. Není ovšem zatím rozhodnuto o míře navýšení stávající ceny 20% ceny pomůcky. Zároveň sdělil, že pravděpodobně nelze očekávat námi navrhované zvýšení na 40%. Je nutné ještě stanovit další podmínky cirkulace, které byly v našem materiálu kritizovány. Dr. Štěpánek jako příklad uvedl užitnou dobu cirkulovaného prostředku, která je nyní také 5 let. Sdělil, že VZP navrhuje, aby ZP, který je vydáván poněkolikáté měl životnost součtem od prvního vydání 8 let.
Pí. Dvořáková dojednala s Dr. Štěpánkem schůzku v první polovině dubna, kdy by mohly být znát již výsledky jednání VZP. Zároveň požádala nejen Dr. Štěpánka, ale i další přítomné hosty z VZP, oddělení ZP – dr. Rejmontovou a I. Rálkovou, , aby byly nápomocny při hledání způsobu přijetí jednotného výkladu metodiky u repasovaných ZP na jednotlivých regionálních pracovištích VZP.
VZP přislíbila pí. Dvořákové schůzku koncem března, kde by jednotlivé body ohledně problémů se stávající cirkulací mohly být dále projednány. Pí. Dvořáková vyzvala všechny členy, aby své připomínky, podněty a příklady k cirkulaci zasílali na její e-mailovou adresu : sivak@sivak.cz. Přivítá jakoukoli spolupráci z řad členů, kteří mají s repasí a cirkulací kladné i záporné zkušenosti.

8. Záměny typů repasovaných vozíků, které jsou skladem

MUDr. Rejmontová již na minulé schůzi Společenstva přislíbila spolupráci v této oblasti. Zpracovala přehled dle finančních hodnot a předložila Společenstvu k dalšímu rozpracování. Pí. Dvořáková sdělila, že s MUDr. Rejmontovou je nadále ve spojení, ovšem mnoho nového se, vzhledem ke konci roku a pracovnímu vytížení pracovníků Společenstva, nepodařilo udělat. MUDr. Rejmontová potvrdila, že v průběhu měsíce března se s prac. skupinou, která toto téma zpracovává, setká a dále budou společně pracovat na dokončení tohoto úkolu Pí. Dvořáková vyzvala členy, aby se zapojili do prac. skupiny. Pan Dudák z firmy SIV přislíbil aktivní spolupráci Dr. Štěpánek zároveň v diskusi k repasovaným vozíků odpověděl na dotaz pí. Dvořákové, že krajští technici budou na VZP pracovat zhruba od 3. čtvrtletí a tito noví pracovníci by měli být také nápomocni při organizaci uvedených činností. Zároveň sdělil, že jejich přesný popis práce bude teprve dotvářen.

9. Webové stránky SVPZP:

Ing. Tichý sdělil, že předběžně byl zpracován návrh webových stránek Společenstva a představil jejich členění. Uvedl, že byly rozeslány požadavky na textové informace jednotlivým čl. firmám Společenstva a požádal o urychlené zaslání podkladových materiálů, jsou požadovány ve velmi jednoduchém provedení, firmám by neměly dělat problém!. Urgovány již také pí. Karešovou konkrétním e-mailem. Ovšem z více jak 30 členů doposud v termínu odeslalo podklady pouze 13 z nich. Pokud budou podklady váznout, budou uvedeny zejména firmy, které dodají informace včas, ostatní až při aktualizaci stránek.

10. Valná hromada

Dne 22. 5. 2007 by měla proběhnout Valná hromada Společenstva. Představenstvo navrhlo tuto schůzi jako výjezdní. Ing. Tichý vyzval všechny členy, aby se zapojili do návrhů, kde Valnou hromadu uspořádat – místo a region a jaké hosty by členové na této schůzi uvítali a jaká témata či náměty bychom zde měli projednat. Návrhy, by měli členové zasílat do 26. března na adresu e-mailu pí. Karešové!! hkaresova@erilens.cz

11. Na minulou změnu v Živnostenském zákoně, upozornil p. Zbyšek Malík.

Při některých činnostech musí mít firma odborného garanta, není zde jasné znění, zda se to týká pouze individuální výroby. Mohlo by to v případě kontroly poškodit některé firmy vyrábějící pomůcky jako např. ortézy, .. i pouze sériově. V případě potřeby garanta se ozvěte.

12. Číselníky ZP

Pracovnice Finančního ředitelství Praha, – ing. Čadová a pí. Fliegerová, požádaly o možnost kontaktovat členy Společenstva u příležitosti schůze a požádat je o vyjádření k používání číselníků ZP. Mezi členy byla diskutována problematika pokusů MZ ČR o vytvoření Elektronického číselníku ZP. FŘ provádí šetření využívání číselníků, např. PDK. Přítomní členové se k této věci mohou vyjádřit. Při této příležitosti se rozvinula diskuze o tom, že řada firem do číselníku PDK své výrobky zařadila dobrovolně a platí za jejich umístění a aktualizaci. Zazněly také názory, že PDK katalog byl a je užitečným pomocníkem při výběru, pořizování, skladování, evidenci ZP, léků v nemocnicích, protože data shromážděná o výrobcích (o jejich „registraci“..) jsou většinou komplexně ověřovaná před jejich zařazením i při aktualizaci.
Pí. Šitinová připomněla, že problematika uvádění přesných údajů o výrobcích je velmi složitá, klade vysoké nároky na „zbožíznalectví“ příslušných osob a tak se ve své praxi setkala s chybami, které se i přes značnou péči, v číselnících mohou objevit, např. zdvojeným uvedením některých věcně stejných položek z důvodů zadání položek odlišným zapsáním názvu.

13. Ing. Tichý informoval o Hospimedice 2007

Úmyslu poskytnout publicitu mimořádným inovačním aktivitám firem z AVDZP a SVPZP, vytvořením centrální expozice (s výsledky inovací typu – moderní ozařovače pro nukleární medicínu, simulátory výuky chirurgů, chirurgické roboty, …?).

14. Dále byla v Brně konzultována možnost vytvořit skupinovou expozici firem,

které vyžadují menší výstavní plochy a jejich produkty jsou pro takové vystavení vhodné..(např. kruhový stánek, členěný na menší výseče..). Požadavky sdělte do konce března, na adresu prtichysr@erilens.cz

15. Při jednání AVDZP o exportu do jihovýchodní východní Evropy

bylo navrženo vytvoření skupin firem, které by měly zájem se informovat o záměrech a výsledcích pokusů o export zejména, do východní Evropy, nových členských zemí EU, nabídnout nebo požádat o využití již dosažených výsledků. Např. skupina pro Balkán, nebo jednotlivé země – BG, RO, UA, atd.
Zájemci ozvěte se se svými požadavky a návrhy.

16. Ing. Bobek z Celimedu (prohlášení o shodě)

požádal, zda by Společenstvo nemohlo požádat písemně pracovníky MZ o vyjádření k prohlášení o shodě ve smyslu toho, co musí být přeloženo do českého jazyka, co stačí v originále. Přislíbil zároveň, že svůj požadavek upřesní a písemně zašle ing. Tichému mailem.

17. VZP Praha požaduje na poukazy razítko dávkového oddělení.

Ing. E. Tichá požádala zda bychom se nedotázali proč pražské pobočky VZP požadují na poukazy razítko dávkového oddělení. Považuje toto jako diskriminační pro pojištěnce pražských poboček, neboť tito musí dělat něco navíc?

Zapsala: Dvořáková