Přejít na hlavní navigaci

Zápis z jednání členské schůze SVPZP dne 11.6. 2009 v Ostrova­čicích

Přítomni: dle presenční listiny

Hosté: JUDr. Marečková, Mgr. Jarolín a Mgr. Kareta (AK JUDr. Marečkové, B.E.L.C.A. s.r.o.) a MUDr. Slánský (ČLS JEP)

Jednání zahájil (a řídil) ing. Krupička, předseda SVPZP v 10:15 hod. Úvodem přivítal přítomné hosty (JUDr. Marečková se spoluprac.) a omluvil MUDr. Slánského (zpoždění na cestě do Ostrovačic).

Úvodem seznámil s navrhovaným obsahem schůze a požádal přítomné o vyjádření k programu, případně k jeho doplnění. Program byl beze změny schválen jednomyslně

  1. Odborná přednáška JUDr. Marečkové a spolupracovníků z AK Marečková – na vybraná témata dle zadání

    V první části přednášky vysvětlila JUDr. Marečková aktuální situaci okolo právní regulace reklamy obecně a poté s přihlédnutím ke ZP jako specifickému zboží. Bylo konstatováno, že ZP od r. 2006 není specifickým zbožím ve smyslu regulace reklamy. Bylo vysvětleno, jaké jsou povinnosti a práva státních institucí v problematice reklamy a její kontroly a regulace ve vztahu k podnikatelským subjektů (členové SVPZP). Bylo vysvětleno, co je to institut „nekalých (klamavých) obchodních praktik“ a jaké jsou možnosti postupu proti nim (zvýrazněna úloha „spotřebitelských organizací“). Dále bylo na příkladech vysvětleno, co je a co není „reklama“, byly uvedeny příklady běžných i netradičních médií. Zaznělo, že webové stránky a eDshopy nejsou reklamou (pokud v sobě explicitně neobsahují reklamní bannery apod.). Bylo vysvětleno, za jakých podmínek může probíhat reklama na výrobek připravovaný k uvedení na trh („promo“ akce).

    V další části přednášky Mgr. Jarolín a Mgr. Kareta s přítomnými diskutovali otázku, zda je možné, aby managementy omezovaly přístup lékařů nebo i pacientů k úplnému sortimentu ZP. Otázka je to poměrně komplikovaná, ale:
    • Ve vztahu k lékařům to pravděpodobně v kompetenci vedení ZZ je.
    • Ve vztahu k pacientům je nutné dodržet a nabídnout léčbu „lege artis“, pak je vše v pořádku (pokud se nejedná o zcela specializované pracoviště, které má velmi velkou spádovou oblast) anebo v případech, kdy by docházelo k omezování hosp. soutěže (místní nedostupnost produktů či služeb).

    Dalším z témat byla problematika „zdravotních poukazů“ a jejich proplácení. Vedle „základních“ zákonů o ZP (123/2000, 48/97, 20/1966, NV 336/2004) byla zmíněna vyhláška č. 61/1990 o hospodaření se ZP. Pro vystavování a proplácení poukazů jsou důležitá ustanovení §15 Zák 48/1997 Sb., která pojednávají o situacích, kdy zařízení lékařské péče jsou či nejsou smluvním subjektem pojišťovny / pojišťoven. K této problematice se rozvinula poměrně bohatá diskuze z pléna, byly kladeny konkrétní dotazy na konkrétní situace.

    Stejná situace nastala i u posledního bodu přednášky: často používané pojmy: užitná doba / doba použitelnosti / životnost ZP / záruční doba ZP. Bylo konstatováno, že výrazy „užitná doba“, „doba použitelnosti“ a „životnost“ lze s ohledem na výskyt v české legislativě a logiku těchto výskytů považovat za právně identické pojmy. Jako rozhodující byl označen pojem „doba použitelnosti“: „lze definovat jako dobu, po kterou je možné zdravotnický prostředek BEZPEČNĚ užívat (NV 336/2004 Sb., Př.1, část II, bod 13) a to zejména s přihlédnutím ke znění Přílohy 1, části I, bodu 4 tohoto NV

    (cit.: „Při zatížení zdravotnických prostředků, které může nastat za normálních provozních podmínek, nesmí dojít k nepříznivému ovlivnění jejich charakteristik a účinnosti ve smyslu bodů 1, 2 a 3 do té míry, kterou by došlo k ohrožení klinických stavů nebo bezpečnosti pacientů, popřípadě jiných osob, a to po dobu životnosti zdravotnických prostředků uvedenou výrobcem, pokud výrobce tuto dobu stanovil.“ ).

    Nejvíce diskutované ale bylo znění § 620, odst. 1 Zák. 40/1964 (Občanský zákoník) ve znění pozdějších předpisů: „ … Je0li na prodávané věci, jejím obalu nebo návodu k ní připojeném vyznačena v souladu se zvláštními právními předpisy lhůta k použití věci, skončí záruční doba uplynutím této lhůty.“

    Správný výklad tohoto ustanovení by mohl vznést „jasno“ do problematiky stanovování „doby použitelnosti“ a praxe ohledně „záruční doby“ a uznávání / neuznávání závad na výrobcích (ZP).

    Bohužel v této době byl již Program ČS ve značném skluzu. Předseda proto ukončil diskuzi na toto téma, odkázal případné zájemce na osobní konzultace s AK JUDr. Marečkové. Zároveň oznámil, že se pokusí v nejbližší možné míře logicky a přehledně uspořádat závěry a teze, k této problematice zazněly; projedná je s AKM a poté je předá (v písemné formě) elektronicky všem členům SVPZP.

  2. Vystoupení MUDr. Josefa Slánského (ČLS JEP) – teze a témata možné spolupráce SVPZP s ČLS JEP a jejími odbornými společnostmi

    Vzhledem k časové tísni MUDr. Slánského (vzniklé prodloužením bodu 1 nad původně plánovaný časový rámec) byl pozměněn program. MUDr. Slánský v několika minutách přednesl některé okolnosti, teze a možnosti, které by mohly vést k zefektivnění spolupráce mezi některými členy SVPZP (zájemci) a ČLS JEP.

    Bylo sděleno / nabídnuto přibližně toto:

    • Spolupodílet se na dokončení novelizace „úhradové vyhlášky“;
    • Vytvořit pravidelné nástroje sloužící k aktualizaci norem: nespoléhat pouze na iniciativu MZdr či VZP;
    • Ve spolupráci se ZP definovat „standardní“ & „nadstandardní“ péči;
    • Společně přimět VZP k předání údajů o podílu jednotlivých skupin ZP na celkových nákladech;
    • Porovnat tyto údaje s údaji ze zahraničí;
    • V blízké budoucnosti vytvořit „pracovní skupiny“ společně s farmaceutickým průmyslem;
    • Spolupracovat na zlepšení kultury a vzdělání v oblasti PZT: chybí systém, je ohroženo postgraduální vzdělávání (Praha i Brno) – nahradit společnými silami tento systém?
    • Zahájit okamžitě činnost v pracovních skupinách a aktualizovat kategorizaci potřebných skupin ZP;
    • Je – li potřeba sestavit další pracovní skupiny, udělejme to ihned

    Dále následovala přestávka na oběd

    Po obědě předseda SVPZP shrnul náměty přednesené MUDr. Slánským v krátké MSDPPt prezentaci. Vyzval všechny přítomné a přeneseně tak i všechny členy SVPZP, aby iniciativně sestavovali „pracovní skupiny“, které budou projednávat jednotlivé skupiny výrobků (ZP), hledat standardní a nadstandardní pomůcky a léčebné postupy a spolupracovat s příslušnými odbornými lékařskými společnostmi. Připomněl, že pokud naše iniciativu bude vycházet pouze z nitra Společenstva, příslušné orgány (MZdr, VZP, SÚKL) jim nebudou přikládat takovou váhu, jako když budou předkládány závěry vzniklé na základě jednání s lékaři. Vyzval také k rozšíření pracovní skupiny „bandáže sériově vyráběné“ a požádal přítomné zájemce o zaslání kontaktního eDmailu.

  3. Informace o jednání Představenstva SVPZP, krátké zprávy a sdělení pro členy SVPZP

    Předseda krátce sdělil přítomným hlavní body jednání Představenstva na zasedání dne 12.5.2009 ve Valašském Meziříčí. Připomněl, že vše je uvedeno (formou zápisu) na webu SVPZP.
    Bylo domluveno, že nejbližší členská schůze bude svolána jako Valná hromada SVPZP a bude mít charakter dvoudenního zasedání. P. Krupička navrhnul jako místo jednání (stejně jako v loňském roce) Milovy na Vysočině. Žádný z účastníků nebyl proti tomuto návrhu. Již dříve bylo Představenstvem rozhodnuto, že termín jednání bude 30.9. 2009, (což bylo později mezi členy představenstva jednomyslně upřesněno na termín 29.D30.9. 2009).

    Další ČS by se měla konat 8.12. 2009 (pravděpodobně v Praze, Na Perštýně). O obou akcích bude členská základna s dostatečným předstihem informována).

    P. Krupička upozornil přítomné, že na Představenstvu byla (m.j.) diskutována i problematika stávající praxe okolo administrace, nabídkování, vyřizování objednávek a cenotvorby individuálně zhotovovaných kompresivních punčoch. Vyzval ostatní členy, pokud mají své zkušenosti (i v případě jiných druhů individuálních ZP) s touto praxí, ať se ozvou. Vznik příslušné „pracovní skupiny“ by byl v takovém případě prospěšný.

    Předseda upozornil, že v nejbližších dnech obnoví kontakty se spolupracovníky Dr. Šrouba na MZDr ČR (práce na „Úhradové vyhlášce“) a zjistí, jaký je stav projednávání novely Přílohy III Zák 48/1997 sb. Oznámil změnu ve vedení odboru ZP VZP (ing. Novotný odchází).

    Dále nabídnul společné ovlivňování inzerce a pravděpodobně (do jisté míry) i obsahové části časopisu ČS tělovýchovného lékařství (Medicina Sportiva) – viz eDmail z 10.6. 2009. Nabídnul zájemcům výtisky tohoto periodika a vyzval případné zájemce o kooperaci k rychlé reakci a vyjádření.

    Informoval o blížící se povinnosti zřídit (používat) tzv. datové schránky a odkázal na informace na www.datoveschranky.info a informoval o vzniku nové zdravotní pojišťovny Média (www.mediazp.cz)

    Vzhledem k tomu, že byl vyčerpán navržený Program a nikdo z přítomných se nepřihlásil s doplněním programu, připomínkou, diskusním příspěvkem, jednání ČS bylo po 15. hod ukončeno.
    Předseda poděkoval přítomným a rozloučil se s nimi.

  4. Pracovní skupina „RDSmlouva“

    Mnozí přítomní ale na místě dále pokračovali v jednání pracovní skupiny, která projednává podmínky a jednotlivé body návrhu smlouvy s VZP o cirkulaci ZP.
    Jednání zahájil ing. Pavel Tichý, který seznámil s výsledky urychleně svolaného jednání s paní ředitelkou MUDr. Soharovou na VZP (1.6. 2009).
    Projednávání jednotlivých bodů dále řídila Šárka Dvořáková.
    Jednání bylo ukončeno až po 20. hodině. Případní zájemci se mohou s žádostí o sdělení závěrů obrátit na Š. Dvořákovou.
    Další jednání se zástupci VZP proběhne 16.6. 2009 v prostorách firmy ERILENS s.r.o.

Zapsal: Ing. Pavel Krupička, předseda představenstva SVPZP