Přejít na hlavní navigaci

Zápis z valné hromady SVPZP, konané 6.-7.6. 2007 v Ústupkách (Jezerka)

Přítomni: dle pres. listiny
Hosté: MUDr. Poláček, MUDr.Rejmontová, M. Hrdá (Ústředí VZP), MUDr.Bayerová (ZPMV), Dr. Niederle, Mgr. Hacaperková (MPSV), MUDr. Štajner (VZP H.Králové), M. Srkal (VZP Pardubice), J. Morávek (NR osob se ZP, Centrum SZP H. Králové).


Jednání zahájil a dílčí bloky řídil ing. Tichý, předseda SVPZP.
Program jednání schválen bez připomínek.

1. Informace o jednání s nám.ministra zdravotnictví MUDr. Hroboněm:

Ing. Tichý informoval o jednání převážně k novelizaci zákona č. 48 ve vztahu k zdravotnickým prostředkům. Dle vyjádření dr. Hroboně: vládní reforma veř. financí zahrnuje opatření vlády o finanční stabilitě, z čehož vyplývá i úprava zákona, který napraví stávající blíže nespecifikované nedostatky. Závažné je stanovisko, že MF by nadále nemělo provádět cenovou regulaci ZP; předpokládá se toto zajistit na MZ ve spolupráci se SÚKL. Záměr je propracován zatím na léky, kde se předpokládá třístupňové členění a tomu odpovídající regulace. Další zákony, které souvisejí se zdravím, by neměly být „jen“ novelizovány, ale zcela přepracovány (např. statut univerzitních nemocnic jako a.s.):

  • regulace,certi­fikace – MZ+ SUKL (notifik. pracoviště pro ZP a ZT s prvkem odvolatelnosti proti.)
  • zákon o poskytovatelích a ZZ
  • zákon o ZP – připravuje Evropská komise, poté bude česká modifikace.

Dle dr. Hroboně lze o problematice diskutovat. Ing.Tichý uvedl, že zákon č. 48 je v současné době přístupný v parlamentních tiscích a vyzval k prostudování a připomínkování.

2. Informace z Ústředí VZP+další otázky spolupráce se ZP:

Diskusi řídila Š. Dvořáková.
MUDr. Poláček, ředitel odboru kontroly a revize zdravotní péče, informoval především o zřízení funkce krajského revizního technika zdrav.prostředků a zdrav. techniky (dále jen RT) s působností od 1.9.2007 s touto náplní:

  • vedení evidence ZP „R“ na úrovni kraje;vedení evidence oprav a schvalování nákladných ZP; vydávání vyřaz. protokolů vč. posuzování před vyřazením; spolupráce na metodice pro potřebu kontroly a správnosti; úzká spolupráce s RL; další činnosti vyplynou z praxe. Technici budou proškoleni; případná účast odborníků z členských firem bude prodiskutována s přísluš. školícími zařízeními.

Dr. Poláček zdůraznil, že cílem není snížení objemu prostředků na ZP, ale sjednocení systému.

Z diskuse (nejen k f-ci RT):

  • RT – pokud „Smlouvu o výpůjčce“ bude uzavírat RT, je nutné toto vtělit do „Smlouvy o výdeji, repasi, cirkulaci…“. Současný stav není jednotný i přes jednotné smlouvy. Bude vhodné zpracovat jednotný pokyn pro smluvní partnery VZP, který konkrétně vymezí vztahy mezi firmami, RT a územními pracovišti VZP. Dr. Poláček sdělil, že lze takový materiál ve spolupráci s dr. Rejmontovou zpracovat; nikoliv metodický pokyn, k tomu jsou určena jiná oddělení VZP. Analog. materiály jsou vždy připomínkovány krajskými VZP. Předpokládá, že 13 krajských techniků + 1 na ústředí postupně zajistí sjednocení systému a odstranění tzv. „folkloru“ na úz. pracovištích. SVPZP navrhuje spolupráci na náplni RT – poslat na ústředí, mohou zvážit a diskutovat;

  • „limity“ – byly stanoveny za ministra Ratha, později změněny; nejsou to limity, nýbrž regulace nákladů. Lékaři často uvádějí, že nemohou ZP předepsat vinou omezených limitů. Z toho vyplývají i předem předepisované repasované vozíky aj. ZP; toto nemá dělat lékař; je povinností výdejny vydat přednostně repas. ZP. V kompetenci RL je kód změnit, je-li z „Přehledu vrácených PZT“ patrno, že je analog. ZP na skladě výdejny. Při dobré (neformální) spolupráci předepisující lékař konzultuje s výdejnou, zda má repas na skladě a jaký, a podle toho vypíše poukaz. Dr. Poláček k limitům-lékař může zdůvodnit předepsání ZP tzv. nad plán bez postihu, nicméně doporučuje se v této věci obrátit na MUDr. Petra Pokorného, ředitele odboru amb. péče a dopravy na ústředí, neboť jde o záležitosti v kompetenci převážně ambulantních lékařů.

  • zvýšení ceny repase – MUDr. Rejmontová informovala, že původně ohlášené zvýšení ceny repase zejména vozíků nebude od 1.7. 2007, neboť materiál bylo nutné předložit ekonomickému odboru k posouzení. Toto sdělení se setkalo s negativní odezvou účastníků; na koho se dále obracet, aby záležitost nezapadla, sdělí dr. Rejmontová.

  • povinné revize zved. zařízení – p. Audy opětovně upozornil na zákon 123, kde se ukládá každoroční revize zvedacích zařízení. Teoreticky lze sice zahrnout pod kód opravy ZP ve sk. 12, avšak v praxi nebyl takový poukaz proplacen s tím, že jde o revizi, kterou si VZP neobjednala. Nutné informovat ústředí VZP s tím, aby takto byla informována i územní pracoviště – jde o majetek VZP, která by měla sama na kontroly dbát.

  • omezení v předepisování poloh. lůžek – na dotazy několika členů dr. Poláček v podstatě obhajoval kritizovaný text. MUDr. Štajner + p. Srkal doplnili, že se často setkávají s tvrzením, že mechanická lůžka nejsou, což jak přítomní členové, tak i výrobce p. Jakubský rozhodně popřeli. Přesto by bylo vhodné zvážit nějaký doplněk, kterým by se toto striktní vyjádření zmírnilo (nebo výklad pro amb. lékaře, kteří již teď tvrdí, že lůžka nesmí předepisovat).

  • různé – ing. Tichá upozornila na praxi VZP hl. Praha – potvrzování poukazů na epitézy dávkovým oddělením VZP. Dr. Štěpánek doplnil, že všechny ZP nad 1000 Kč, které neschvaluje RL, procházejí dávk.odd. Dr. Poláček žádá o písemné vyjádření, které prověří. Dále ing. Tichá upozornila, že některé nemocnice opatřují poukazy samolepkami s daty pojištěnce, což VZP neuznává při fakturaci. Dtto písemně dr. Poláčkovi. Dr. Rejmontová představila pí Hrdou v nové prac. náplni jako odpovědnou na skupinu 07. Pí Hrdá požádala o spolupráci členy SVPSP, zejména při zpracování číselníku. Dále požádala o informace o zaniklých firmách k vyřazení z číselníku; zde jsou problémy při zjišťování. Opravy vozíků – je skutečně nutné schvalovat základní běžnou opravu do 1500 Kč? – pokus o řešení prostřednictvím Národní rady ZP.

Závěr:
Z diskutovaných problémů sestavit urychleně písemný materiál a zaslat podle jednotlivých kompetencí na ústředí VZP a NR ZP.
Odpovídají: Dvořáková, Audy, Kotíková, Adlová

3. Informace MPSV:

Informaci podávala mgr. Hacaperková, doplňoval dr. Niederle. Podrobně vysvětlila znění nově přijatých zákonů, platných od 1.1.2007 – O sociální potřebnosti, O pomoci v hmotné nouzi, O sociálních službách. Zákony a jejich úskalí jsou dík médiím dostatečně „provětrávány“ – není smyslem zápisu je opisovat. Pro nás je zajímavá informace, že součástí zákona o hmotné nouzi je i bezplatné sociální poradenství na příslušném úřadě (s tím často chodí naši klienti, že jim nikdo neporadil). K poskytovaným ZP mgr. Hacaperková uvedla, že sice žádné změny v legislativě nejsou, ale v r. 2005 bylo vynaloženo na ZP 308 mil., v r. 2006 317 mil., tj. cca 42 300 Kč na 1 ZP. Nepodařilo se vyřešit repasi a cirkulaci ZP, jak je tomu v systému zdrav. pojišťoven. MPSV se podílelo na posuzování srovnatelnosti ZP s cílem zařazení/nezařazení do ZP, hrazených z jeho prostředků. Byly provedeny i organizační změny – přesun lékařů do působnosti Úřadů práce; předpoklad vytvoření Národního úřadu pro zaměstnanost a sociální správu a Státní úřad pro posuzování zdravotního stavu občanů (!).
Adlová jménem účastníků poděkovala dr. Niederlemu za dlouholetou dobrou spolupráci vzhledem k jeho odchodu do důchodu.

4. Informace z praxe Centra sdružení ZP v H.Králové:

P. J. Morávek, ředitel Centra a místopředseda Národní rady ZP, podal následující informaci: Národní rada zastupuje zájmy cca 300 tis. členů ze 102 organizací;vzni­kla v r. 2001; spolupracuje na mezinárodní a EU úrovni; pomáhá přísluš. Vládnímu výboru atd. Struktura po krajích, v kraji Centra pro ZP – pomoc a služby v praxi; sociální a odborné poradenství, informace o ZP a výdejnách. V rámci kraje Hradec Králové je dobrá spolupráce s VZP. Centrum půjčuje pomůcky; lůžka řeší odkupem z nemocnic a následným prodejem za nízkou cenu. V rámci působení v Nár.radě konstatoval, že není domluva mezi MZ a MŠMT ve věci ucelené rehabilitace; komunikace s ministrem zdravotnictví žádná – z toho vyplývají určité obavy. Nabídl možnost spolupracovat – dát určité připomínky k projednávaným zákonům, zejména ve věci oprav ZP – s dr. Hutařem, legislativ. odbor NR – lze zaslat jeho prostřednictvím.
SVPZP bude koordinovat postup s Centrem při připomínkování předpisů v době jejich přípravy a projednávání.

Zápis členské schůze SVPZP – VH


1. Zprávy představenstva:

1.1 Adlová přednesla stručnou zprávu o činnosti představenstva a SVPZP od minulé VH v Medlově; stav členské základny (33 členů), společné akce, školící a výstavní činnosti, práce na podkladech pro jednání s VZP apod.;ing. Tichý doplnil o spolupráci s dalšími sdruženími, zejména Asociací.

1.2 P. Jakubský přednesl zprávu Revizní komise o provedené kontrole hospodaření za rok 2006. Nebyly shledány žádné nedostatky ve vedení účetnictví.
Usnesení: Obě zprávy byly jednomyslně schváleny.

1.3 Ing. Tichý přednesl návrh na změnu stanov a to ve výši a rozložení příspěvku takto:
vlastní příspěvek 1000 Kč, na odbornou činnost 4000,– nebo 5000,– Kč.
Usnesení: Schválen vyšší příspěvek a tím i změna stanov s tím, že 1 člen se zdržel, 2 byli proti.

2. Různé:

  • většina problémů byla prodiskutována v předchozí části za účasti hostů. Z toho vyplývající úkoly jsou obsaženy v zápisu; je v zájmu členů, aby se co nejdříve zapojili do zpracování svých námitek a připomínek pro dr. Poláčka, dr. Pokorného, dr. Hutaře;materiály můžete postoupit předsedovi ing. Tichému nebo Adlové k dalšímu zpracování.
  • www stránky – přes četné urgence stále nekompletní nebo náhradně řešené. Lze prohlédnout na adrese:www.venturia.cz/…www.svpzp.cz a urychleně doplnit. Pro úvodní stranu text zpracuje Adlová, případná motta můžete zaslat na ing. Tichého nebo pí Ulčovou (pulcova@erilens.cz).
  • díky patří vytrvavším pracovníkům VZP, ZPMV, MPSV a pí Karešové/pí Ulčové za organizační přípravu VH, pí Dvořákové za zajištění krajských hostů, všem ostatním za aktivní účast.

Zapsala: Adlová